"ההכרה בנוכחותך" על השלמה והבשלה מאוחרת של נוכחות אם/אב ביצירה

11 במאי 2017 20:00 - 22:00

אורחים/ות, חברים/ות, יקרים/ות

מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת זמננו מזמין אתכם/ן לערב בינתחומי "ההכרה בנוכחותך", על השלמה והבשלה מאוחרת של נוכחות אם/אב ביצירה.

האמנים – אסד עזי ואלי שמיר, יציגו את עבודותיהם שיוקרנו בערב זה וישוחחו עם האמניות
חברות המכון – מיכל היימן ודורית רינגרט.

בהשתתפות אבי ברמן, פסיכואנליטיקאי מנחה ממכון תל אביב בהרצאתו: "התפתחויות מפויסות מתוך משברים אדיפליים".

ברכת פתיחה : שרי ציבולסקי, פסיכואנליטיקאית מנחה, יו"ר מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.


אסד עזי
נולד ב-1955, בשפרעם. אביו, דרוזי ממוצא סורי שרת כחייל במשמר הגבול, וכשאסד היה בן חמש נהרג מפגיעת צלף סורי בגבול הצפוני.
אסד, מרצה ואמן פעיל, סיים את לימודי התואר הראשון באוניברסיטת חיפה, ותואר שני בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב.
תערוכת היחיד האחרונה שלו, ״פרש נודד״, על אין בית ומולדת, הוצגה במשכן לאמנות בעין חרוד, ב-2015.
לאורך השנים, צייר אסד לבד מדיוקנאות עצמיים, גם את אביו, ושוב ושוב את אמו. תערוכת היחיד שלו ב- 1977 במוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, נקראה ״הו-מאמא״.
מיכל היימן תשוחח עמו על ציוריו, וכן על מחקרו אודות אמו, מחקר אשר היווה פתח למחילה ״לא מדידה״ כפי שתאר אותה בפני היימן

מיכל היימן, אמנית רב תחומית, חוקרת צילום, אוצרת ומחברת מבחני מיכל היימן 4-1 ,(M.H.T.s). מרצה באקדמיה בצלאל, ירושלים ובפקולטה לאמנויות, אוניברסיטת תל-אביב. עמיתה בין תחומית במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.

אלי שמיר
נולד בכפר יהושע ב 1953 למשפחת חקלאים עובדי אדמה.
ב 1981 סיים את לימודיו  כבוגר המחלקה לאמנות בבצלאל ירושלים , ובה התגורר עד ל 1989 עת נסע לגור בוסטון. ב 1993 חזר להתגורר בירושלים עד 1999, אז חזר לכפר יהושע, שם  מקיים אלי שמיר את הסטודיו שבו מצייר ומלמד עד היום.
בשנים שלאחר לימודיו בבצלאל מצייר אלי שמיר דמויות נשיות וגבריות עירומות, בשפה גולמית, הנטמעות ונובעות מהאדמה. בשנים האלה דמותו של האב ודיוקנו  שבים ומעסיקים את אלי שמיר בציוריו.
ב  2011 מצייר אלי שמיר את הציור "אבא ואני בגודל טבעי ". זהו ציור גדול מימדים בו מופיעים אלי שמיר ואביו בגודל טבעי, החקלאי והצייר, זה לצד זה.  הציור ריאליסטי, הדרכים נוכחות בצבעוניות דחוסה ואפרפרה.
דורית רינגרט תשוחח עימו על ציוריו. מה התבהר עם השנים? איזה מבט התאפשר? האם המרחק אפשר קרבה? כיצד עבודת האדמה מקיימת זיקה לעבודת הציור?

דורית רינגרט, ציירת מלמדת במכון לאמנות במכללת אורנים ובמרכז האקדמי ויצו חיפה, עמיתה בין תחומית במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, שם מלמדת בתכנית הבין תחומית.

התפתחויות מפויסות מתוך משברים אדיפליים – הרצאה של  ד"ר  אבי ברמן

המיתוס של אדיפוס פותח על ידי פרויד להצעה אודות תוכן מרכזי של הלא מודע הכלל אנושי. פרויד היציע ראייה מפוכחת ושקופה של טבע האדם הכולל מיניות תוקפנות ותחרות. על פי ראיה זו כולנו משתתפים, כילדים וכהורים, בקונפליקט בין מבוגר לילד המשפיע על המשולש המשפחתי ועל מעברים בין דוריים. השקפתו של פרויד הפכה להיות עמוד תווך בחשיבה הפסיכואנליטית  ככזו המעדיפה אמת מטלטלת על פני הכחשות  והשתקות.
בהדרגה ובעיקר בדור האחרון הולכת ומתעצמת חשיבה המחזירה ליחסי הורים ילדים מוטיבציות של מסירות, פיוס וקרבה, זאת מבלי לוותר על המפוכחות של הקונפליקט האדיפלי.
בהרצאה אדון בחשיבה פסיכואנליטית חדשה זו משלוש נקודות מבט: אדם פיליפס – על האיסור של האב כמגן כהגנה על בנו מכישלון . ג'סיקה בנג'מין – על משאלת הידידות של הבת עם אביה. ג'ודי דייויס – על ההעברה הנגדית של ההורה המתבגר מול ילדו הפורח.
ההרצאה נועדה לפתוח את דעתנו וליבנו לאפשרויות של התפתחויות מפויסות מתוך משברים אדיפליים.

ד"ר אבי ברמן, פסיכואנליטיקאי, אנליטיקאי מנחה במכון ת"א לפסיכואנליזה בת זמננו, אנליטיקאי קבוצתי, מורה במכון ובבית הספר לפסיכותרפיה באונ. תל אביב.

הערב יתקיים בתיכונט, רח' שושנה פרסיץ  3, תל אביב

האולם השקוף, קומה ראשונה, חדר 124

התכנסות , שתיה חמה  וכיבוד קל בשעה 19:30

הערב פתוח לציבור הרחב ברישום ובתשלום מוקדם – לחצו כאן לרישום ותשלום

הכניסה חופשית לחברי המכון אך כרוכה ברישום מוקדם – לחצו כאן לרישום

כל הזכויות שמורות © 2015 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו