נפתחה הרשמה לקורס בינתחומי בנושא גילוי עריות

כלליסגור לתגובות על נפתחה הרשמה לקורס בינתחומי בנושא גילוי עריות

הקורס, בהנחיית ד"ר רות קרא-איוונוב קניאל ויואב אנטמן, יתקיים בסמסטר הראשון של שנת הלימודים הקרובה, החל ב-10 בנובמבר 2020. ההרשמה פתוחה ל-14 נרשמים בלבד.

"האינצסט – דת ומיתולוגיה, מגדר ופסיכואנליזה"

חידת יחסי השארות מהווה אחת מסוגיות היסוד בתיאוריה הפסיכואנליטית מימי פרויד ועד ימינו, וכן בחקר המיתוס והדת. משאלת העריות נטועה במבנה ההתפתחות של האישיות הפרטית וכן משקפת מבנה אוניברסלי מיתי ורב-עוצמה החוצה תרבויות, דתות ושפות.
הדיון בסוגיה מורכבת זו נע בין ההכרה בהיבט הפתולוגי וההרסני של התופעה, לבין היותה משאב השראה ספרותי, רעיוני ופסיכולוגי.
תימת גילוי העריות שבה וחוזרת בטקסטים ובמקורות יסוד החל במיתולוגיה היוונית, במקרא ובמזרח הקדום, ועד לימינו אנו, והיא מהווה מצע לדיונים פסיכואנליטיים מכוננים.
בקורס נרחיב את הדיון בטקסטים קבליים ומיתיים העוסקים בגילוי עריות ונדון בתפיסות יונגיאניות של גילוי עריות. כמו כן נבקש להעמיק בבחינת הזיקה שבין הפסיכואנליזה לבין החברה והתרבות בסוגיית גילוי העריות.
נעסוק בבחינת האספקטים המגדריים של התופעה, ונדון במערך הניצול של גילוי העריות כחושף טראומות אישיות הנטועות גם בקונטקסט חברתי ותרבותי רחב.
נמשיך את הדיון ביישומן של תיאוריות פסיכואנליטיות ביחס למקורות קלאסיים מתולדות הדתות, המשקפים את התנועה של תימת גילוי העריות בין המטאפורי לממשי, ובין חולי ותיקון.

המנחים:

ד״ר רות קרא-איוונוב קניאל היא חוקרת קבלה ומיסטיקה יהודית, עמיתה בינתחומית במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת-זמננו, משוררת. ספריה: "קדשות וקדושות – אימהות המשיח במיתוס היהודי" (2014); "חבלי אנוש – הלידה בפסיכואנליזה ובקבלה" (2018); "אין שקט בעולם כלל" (2011) ו"הנפש נעתקת" (2016).

יואב אנטמן הוא פסיכולוג קליני מדריך, מלמד במכללת דויד ילין ובתכנית לפסיכותרפיה בבית החולים ברזילי, עמית במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.

מועדים, הרשמה ושכר לימוד:

הקורס יתקיים בסמסטר הראשון של שנת הלימודים הקרובה, החל ב-10 בנובמבר 2020 | 10 מפגשים, בימי שלישי, מ-20:15 עד 21:45.

הקורס פתוח ל-14 נרשמים בלבד.

ההרשמה תתאפשר לאחר שיחת היכרות מקדימה עם אחד מהמנחים.

לתיאום השיחה יש ליצור קשר במייל:

יואב אנטמן: yoavantman@gmail.com

רות קרא-איוונוב קניאל: rutkara@gmail.com

שכר הלימוד ל-10 המפגשים: 1,000 שקלים.

 

התגבות סגורות.

כל הזכויות שמורות © 2015 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו