מן היסוד – ראיון עם חני בירן

"מן היסוד" היא סדרת ראיונות מצולמים עם מייסדי מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. הראיונות נערכו מאז 2019, לרגל 20 שנה להקמת המכון. את הסדרה יזמה הוועדה המדעית של המכון.

 

חני בירן

פסיכולוגית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, אנליטיקאית קבוצתית, חברה במכון לאנליזה קבוצתית. מדריכה ומלמדת בשני המכונים. שייכת לקבוצת המייסדים של מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.
ב-1986 חני הקימה עם עוד שלוש מייסדות את עמותת חוש"ב (חידושים ושינויים בחברה), שהייתה פעילה עד שנת 2000. במסגרת העמותה, חקרה את הקונפליקט היהודי ערבי ויזמה והנחתה כנסים שעסקו בחקירת תהליכים לא מודעים בחברה.
חני לימדה שנים רבות בתכנית לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב, בית הספר לרפואה. ב-2000 הקימה את החכנית לטיפול קבוצתי פסיכודינמי, במסגרת לימודי ההמשך של התכנית לפסיכותרפיה הנ"ל. היא ניהלה את התכנית ולימדה בה עד 2012.
חני לימדה מספר שנים בתוכנית "לקרוא את ביון" של מכון מגיד, והנחתה שם את מטריצת החלימה החברתית.

לחני שני תחומי עניין עיקריים:
1. תהליכים בחברה. עניין שהוליד מאמרים בנושא שפורסמו בכתבי עת בארץ ובחו"ל. חני גם הייתה חברה בוועדה למעורבות בחברה של מכון תל אביב במשך ארבע קדנציות, לסירוגין.
במסגרת העניין החברתי, חני למדה אצל גורדון לורנס את המודל של "מטריצת החלימה החברתית" והביאה אותו לישראל. כיום מטריצת החלימה החברתית מתקיימת בארגונים שונים בארץ ובעולם.
במחאה החברתית בקיץ 2011, חני קיימה מטריצות חלימה חברתית בבית העם בשדרות רוטשילד בתל אביב. במסגרת חקירת הלא מודע החברתי, היא בנתה שני כלים לחקירה זו: "ניתוח תפקיד", שהוא גרסה חדשה ומעמיקה לגרסה של מרכז טביסטוק, ו"חקירת הזהות החברתית", כלי המוביל את הקורס למעורבות בחברה של מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.

2. התיאוריה הפסיכואנליטית של ווילפרד ביון ויישומה בפרקטיקה. חני עוסקת שנים רבות בקריאה של כתבי ביון. ב-2015 היא פרסמה ספר החוקר את עבודתו של ביון. הספר The Courage of Simplicity, יצא בהוצאת Karnac. (בקרוב ייצא לאור תרגום שלו לעברית, בהוצאת רסלינג).
ב-2021 יצא לאור הספר "ללמוד את ביון: פירוש לספר ללמוד מן הניסיון" (תולעת ספרים), אותו כתבה עם אמנון פוד. וב-2022 ייצא לאור ספר נוסף שכתבה יחד עם אמנון פוד: "ללמוד את ביון, פירוש לספר "המרכיבים של הפסיכואנליזה" (תולעת ספרים).

ב-2020 יצא לאור "המסתערב", ספר שכתבה עם אחותה, שולמית אמיר ז"ל – ביוגרפיה של אביהן, אהרן חיים כהן ז"ל (הוצאת כרמל).

חני נשואה לחנן, אמא לשני בנים, ליאור ויואב, וסבתא לשתי נכדות ושלושה נכדים.

***

הראיון עמה נערך באוקטובר 2021 על ידי גדית אוריין, פסיכואנליטיקאית, וד"ר רוני כרמלי, עמיתה במכון, שגם צילמה וערכה את הראיון.

 

 

כל הזכויות שמורות © 2022 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו