מן היסוד – ראיון עם קובי אבשלום

"מן היסוד" היא סדרת ראיונות מצולמים עם מייסדי מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. הראיונות נערכו מאז 2019, לרגל 20 שנה להקמת המכון. את הסדרה יזמה הוועדה המדעית של המכון.

קובי אבשלום

פסיכולוג קליני מדריך ופסיכואנליטיקאי מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, יו"ר לשעבר של המכון (2010-2007). קובי חבר בקבוצת מייסדי המכון (מחזור 2000). הוא מדריך עמיתים רבים הנמצאים במהלך הכשרתם הפסיכואנליטית. הוא מורה מוערך בתוכנית ההכשרה הפסיכואנליטית ובתוכנית ללימודי פסיכותרפיה של המכון.

קובי למד תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית בירושלים. את ההתמחות ושנות המומחיות הראשונות עשה בשירותי הייעוץ באוניברסיטה העברית ובבית החולים "איתנים", רוב הזמן במחלקת מתבגרים. בעבר לימד בתוכניות שונות לפסיכותרפיה (באוניברסיטת בר אילן ובמכון מגיד).
קובי עוסק  בחקירה ובכתיבה על המושג "המצפן האנליטי", שאותו הוא מפתח במטרה לחקור מה מנחה ברמה המודעת וברמה הלא מודעת את ההשתתפות של הפסיכואנליטיקאי בתהליך האנליטי.
הוא מתרגל מדיטציה בקביעות מאז גיל 20, ולדעתו מטרות הפסיכואנליזה ומטרות הדרכים הרוחניות שונות במהותן זו מזו ולכן העירוב ביניהן לא מיטיב עם אף אחת מהן.

מאמר שכתב בנושא, "בין אדם לחברו, בין אדם למקום, פסיכואנליזה ודרכים רוחניות", פורסם במארג ב', כתב עת לפסיכואנליזה (2011).

***

הראיון עמו נערך באוגוסט 2021, על ידי גדית אוריין, פסיכואנליטיקאית, וד"ר רוני כרמלי, עמיתה במכון, שגם צילמה וערכה את הראיון.

 

כל הזכויות שמורות © 2022 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו