מן היסוד – ראיון עם אליס בוראס

"מן היסוד" היא סדרת ראיונות מצולמים עם מייסדי מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. הראיונות נערכו במהלך 2019, לרגל 20 שנה להקמת המכון. את הסדרה יזמה הוועדה המדעית של המכון.

 אליס בוראס נולדה בפריז ב-1934. היא למדה פסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת ננטר (Nanterre). ב-1969 החלה את הכשרתה כפסיכואנליטיקאית, ב"מכון של הקבוצה הרביעית" (Le Quatrième Groupe), הכשרה שלדבריה אינה מסתיימת לעולם. היא השתתפה בסמינרים של פיירה אולנייה, דידייה אנז'יה, נטלי זלצמן וז'אק לאקאן.

ב-1983 עלתה לישראל. בין 1984 ל-2002 עבדה במרכז לבריאות הנפש באר יעקב, בעיקר בהדרכת פסיכולוגים, העברת סמינרים וטיפול במרפאת החוץ. מ-1987 לימדה בבתי הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטאות תל אביב ובר אילן ובתוכנית ה.ל.פ.ב.א.

ב-1999 היא הוזמנה על ידי ד"ר מיכאל שושני להצטרף לקבוצה שיזמה והקימה את מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, ומאז היא מלמדת ומדריכה במכון סמינרים רבים על התאוריה הפרוידיאנית, על כתיבתם של אנדרי גרין ושל פיירה אולנייה  וכן של פסיכואנליטיקאים צרפתיים נוספים.

בוראס היא פסיכואנליטיקאית מנחה מובילה במכון. ב-2016-2013 כיהנה כיו"ר המכון. היא חברה בקבוצה הצרפתית המשותפת לחברי מכון תל אביב ולאנליטיקאים דוברי צרפתית מהחברה הפסיכואנליטית הישראלית.

היא פרסמה מאמרים רבים, בהם מאמר על הבדיעבד בכתב העת "שיחות" ומאמר על ז'אן-ברטרן פונטליס בספר "אנתולוגיה של הפסיכואנליזה הצרפתית" (תולעת ספרים 2007).

היא היתה העורכת המדעית של הספרים: "לקרוא את פרויד" מאת ז’אן מישל קינודוז (תולעת ספרים 2010); "פנטזיה ראשיתית: פנטזיות על אודות הראשית, ראשית הפנטזיה" מאת ז'אן לפלנש וז'אן-ברטרן פונטליס (רסלינג 2004); "מדוע אנו זקוקים לפסיכואנליזה" מאת אליזבת רודינסקו (רסלינג,2005); ו"כוחות האימה – מסה על הבזות" מאת ז’וליה קריסטבה (רסלינג 2005).

הראיון עמה נערך ביולי 2019, על ידי הדר קמפינסקי-שוייצר, פסיכואנליטקאית, חברה בוועדה המדעית של המכון, ויוזמת הסדרה, וד"ר רוני כרמלי, עמיתה במכון.

כל הזכויות שמורות © 2022 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו