מן היסוד – ראיון עם נעמי הולר

"מן היסוד" היא סדרת ראיונות מצולמים עם מייסדי מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. הראיונות נערכו מאז 2019, לרגל 20 שנה להקמת המכון. את הסדרה יזמה הוועדה המדעית של המכון.

נעמי הולר בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות נוויל סמינגטון (2016)

נעמי הולר בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות נוויל סמינגטון (2016)

 

נעמי הולר – פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה לילדים ולמבוגרים במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו.
נעמי נולדה בבואנוס איירס, ארגנטינה ביוני 1940.
היא למדה פסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת בואנוס איירס וסיימה את לימודיה ב-1963.
במהלך הלימודים ולאחריהם נעמי עבדה בבית החולים העירוני לילדים  ובבית הספר "שלום עליכם". היא עסקה שם בטיפולים אינדיבידואליים וקבוצתיים עם ילדים ועם מבוגרים (מתמחים ברפואה ומורים).
נעמי מספרת שבאותה תקופה רוב המורים שלה היו פסיכואנליטיקאים והגישה השלטת אז בארגנטינה היתה הגישה הקלייניאנית.
במקביל לעבודתה נעמי השתתפה בקבוצות למידה של התאוריה הפסיכואנליטית על טיפול בילדים. היא היתה עוזרת הוראה של הפסיכואנליטיקאי הארגנטינאי החשוב, ד"ר חוסה בלכר, (בין השנים 1967-1963).

עץ שזכור לנעמי מילדותה בבואונס איירס

עץ שזכור לנעמי מילדותה בבואונס איירס

בשנים האלה החברה הפסיכואנליטית הבינלאומית לא קיבלה  לשורותיה פסיכולוגים (רק רופאים) ולכן הטריינינג האנליטי שלה  נעשה "מחוץ לחומות" והיה מבוסס על סמינרים פרטיים, קבוצות קריאה ודיונים. למידה זו היתה מיוחדת עבורה, היות שהיא התבססה בעיקר על תשוקה ועניין רב.
כאשר ארגון ה-IPA אפשר לפסיכולוגים להיכלל בו, מספר פסיכולוגיים מבואנוס איירס, שלמדו "מחוץ לחומות", התקבלו לארגון. נעמי היתה אז כבר בישראל.

ב-1967 נסעה לארצות הברית והייתה במסלול ללימודי דוקטורט בפסיכולוגיה באוניברסיטת וונדרבילט שם נחשפה לגישות פסיכואנליטיות נוספות. ב-1970 עלתה לארץ.

נעמי התקבלה לעבוד במרפאת הנוער בבית החולים תל השומר ועבדה שם במשך 12 שנים.
ב-1974 הפסיכואנליטיקאי לאון גרינברג הזמין את נעמי ואת חברתה יולנדה גמפל ללמד ולהדריך בבית הספר לפסיכותרפיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הוראה והדרכה שנמשכו שנים רבות. נעמי מציינת כי טיפול בילדים היה ונשאר "ציפור נפשה".
במהלך השנים, נעמי הודרכה ולמדה אצל פסיכואנליטיקאיים רבים בניהם: לאון ורבקה גרינברג, אסתר ביק, סלומון רזניק ואיזבל לוסוריאגה.

נעמי הצטרפה לקבוצת מייסדי המכון עם פנייתו של מיכאל שושני אליה. יחד עמה הצטרפו גם אליס בוראס וביאטריס פריאל (שהיתה חברת ילדות של נעמי עוד בארגנטינה). עד היום אנו מכנים אותן במכון "שלושת הגרציות".

נעמי הולר עם עמנואל עמרמי (מימין) ואשר אפשטיין, מודרכים שלה שהעבירו, בכנס המכון ב-2017, סדנה על הדרכה בפסיכואנליזה

נעמי הולר עם עמנואל עמרמי (מימין) ואשר אפשטיין, מודרכים שלה שהעבירו, בכנס המכון ב-2017, סדנה על הדרכה בפסיכואנליזה

נעמי הקימה במכון את קבוצת הלמידה בפסיכואנליזה של ילדים. היא מדריכה ומלמדת דורות רבים של פסיכואנליטיקאים ומפתחת את רעיונותיהם של ביון ושל וויניקוט ועוסקת רבות "במסירה"  ובעדות על עבודתו של האנליטיקאי. נעמי דוגלת בהכשרה מתמשכת והיא חברה במספר קבוצות קריאה, העוסקות בתאוריות של פרויד, לאקאן וביון. נעמי מרצה בכנסים שונים.

***

הראיון המצולם יערך ויעלה לאתר בהמשך.

 

כל הזכויות שמורות © 2022 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו