ערבי התכנית הבינתחומית

התכנית הבינתחומית של המכון עורכת ערבי פתיחה וסיום חגיגיים לכל שנת לימודים.

ערב הפתיחה של התכנית ב-2020-2019 הוקדש לתנועה ומשמעויותיה. "אביה של מרתה גראהם שהיה פסיכיאטר דיבר על התנועה והאמת שבה, התנועה היא תרשים הלמות הלב", אמרה בדברי הפתיחה שלה יפה פרץ צדוק, יו"ר התכנית הבינתחומית. "לטענתו אפשר לשקר במילים, אך לא בתנועה. אולי לזה התכוון ויניקוט, במאמרו על התפקוד המנטלי של הפסיכוסומה, כשדיבר על תנועת היד, תנועת הלב או תנועת הראש, כרכיביה הראשוניים של הנפש הנולדת מתוך חיוניות הגוף… בחרנו היום להתקרב אל המקום הבסיסי ממנו אנו פועלים – הגוף בתנועה ובמרחב, ולארח את הרקדנית יעל ציבולסקי עמה ננסה לטעום, וכך לחוות ולהבין מעט על המקום הבסיסי המודע והלא מודע ממנו היא פועלת ביצירתה, על מקורות תנועתה והשראתה".

הרקדנית יעל ציבולסקי היא בעלת תואר ראשון מהאקדמיה למחול עכשווי (Codarts) ברוטרדם, הולנד. בעבר השתתפה בעבודות מחול של כוריאוגרפים ברחבי העולם ורקדה בלהקת המחול הישראלית "ורטיגו". כיום היא יוצרת עצמאית, מתגוררת בברלין ומלמדת את שפתה התנועתית באקדמיות למחול באירופה.

אחרי שהדגימה קטעים מריקוד הסולו החדש שלה "ג'נסיס", שוחחה יעל עם אמה, שרי ציבולסקי, פסיכואנליטיקאית מנחה, ובעבר יו"ר מכון תל אביב, על יצירה והשראה. "ג'נסיס הוא מונולוג", אמרה בין השאר, "אבל כאן, באור, הוא הפך לדיאלוג".

 

בערב הסיום של 2019-2018 התארחה ד"ר דנה אולמרט, ששוחחה על ספרה "כחומה תעמודנה". אולמרט הציגה את התפתחות המחקר והחשיבה שהובילו לכתיבת הספר, העוסק במופעיה של דמות האם השכולה בספרות העברית החדשה – החל מדמותה הארכיטיפית של ״אם הבנים״ במקורות היהודיים כמיתוס עתיק, וכיצד האתוס של קדושה וקידוש השם מאומץ בתרבות החילונית, וספציפית בנפשם / כתיבתם של סופרים בני זמננו. בדיאלוג שנוצר עלו מחשבות על הסכנה במבט שרוצה להשאיר אמהות אלה כמודל ״אם הבנים״.
חלקו השני של הערב הוקדש לקריאת קטעים אישיים שכתבו משתתפות סדנת הכתיבה הסמסטריאלית.

 

דנה אולמרט וד"ר רות קרא-איוונוב קניאל

דנה אולמרט וד"ר רות קרא-איוונוב קניאל

 

ערב הפתיחה של 2019-2018 הוקדש לשירת נשים העוסקות במסע של חיפוש עצמי, זיקה בין חומרים פנימיים לסביבתם ועברם, לתנועה בין החומר לרוח, בין מודע ללא מודע ובין פנים וחוץ. בערב התארחה המשוררת מאיה בז'רנו, שדברה על ספרה ״אקראים וחפים״, ועל תהליכי כתיבה והשראה.
חלקו השני של הערב הוקדש למשוררות חברות המכון, ד״ר רות קרא, חוקרת קבלה, ועדנה לב בור פסיכואנליטיקאית.

כל הזכויות שמורות © 2015 מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו